3°C mgła

Zoo zbiera pamiątki przed jubileuszem

News, zbiera pamiątki przed jubileuszem - zdjęcie, fotografia

Rozpoczynają się przygotowania do wielkiego jubileuszu. Już za rok Miejski Ogród Zoologiczny w Warszawie będzie obchodził swoje 90. urodziny. Przygotowując się do obchodów tej szacownej rocznicy ogród rozpoczął zbiórkę pamiątek, ale przede wszystkim zdjęć i filmów dokumentujących działanie zoo na przestrzeni lat.

Apel skierowany jest do wszystkich gości ogrodu. Mogą oni przejrzeć domowe zasoby i sprawdzić, czy znajdują się w nich archiwalia bezpośrednio związane z warszawskim zoo. Ogród poszukuje zdjęć, pamiątek, przewodników czy biletów, które zostaną wykorzystane na potrzeby opracowania jubileuszowych publikacji m.in. kalendarza na 2018 rok czy rocznicowego albumu.

Szczególnie cenne są dowody działania miejskiego zwierzyńca z lat 30.,40., 50. i 60. Poszukiwane są zdjęcia przedstawiające ogród w szerszej perspektywie np. z widokami na zieleń, infrastrukturę czy zwiedzających. Zoo w swoim archiwum posiada sporo zdjęć przedstawiających zwierzęta, ale brakuje fotografii ilustrujących budynki, wnętrza, bramy wejściowe czy spacerowiczów. Dlatego zoo prosi o wsparcie zbiórki i przekazanie materiałów, które wzbogacą zasoby dokumentalne i wiedzę o historii jednostki.

Interesujące będą też zdjęcia dzieci na kucyku czy osiołku – „obowiązkowej pamiątki” z zoo – szczególnie jeśli można je zestawić ze zdjęciami rodzinnymi kolejnych pokoleń w tym samym miejscu.

Miejski Ogród Zoologiczny czeka na skany zdjęć, biletów, przewodników czy map pod adresem e-mail: [email protected] Oryginały tych dokumentów, barwne odbitki czy filmy można także dostarczać osobiście do zoo (ul. Ratuszowa 1/3) – po skopiowaniu zostaną zwrócone właścicielom. Można również nagrać swoje wspomnienia. Ciekawe historie związane ze zdarzeniami z wycieczek do ogrodu wzbogacą archiwum dźwiękowe.

Ze zbiórki wyłączone są portrety mieszkańców zoo. Ogród ma ich duży zasób, jednocześnie przedwojenny lew wygląda zupełnie jak ten współczesny. Jeżeli jednak na zdjęciu widać coś więcej niż samo zwierzę – może to być pożądana pamiątka ilustrująca funkcjonowanie zoo.

Czas szybko mija i niedawne pamiątki z prywatnych wycieczek stają się cennymi archiwaliami Warszawy. Warto się nimi podzielić z szerszą publicznością!

 

 

Miejsce zdarzenia mapa Praga Północ Warszawa


Zoo zbiera pamiątki przed jubileuszem komentarze opinie

Dodajesz jako: Zaloguj się